Oppilas-ja opiskeluhuollon koulupsykologi
Oppilas-ja opiskeluhuollon koulupsykologi
Peruskoulun psykologin tehtävänä on selvittää ja arvioida lapsen ja nuoren kehityksessä, koulunkäynnissä, opiskelussa tai oppimisessa esiin tulevia pulmia. Koulupsykologi antaa myös neuvontaa, ohjausta sekä keskustelutukea oppilaille ja heidän perheilleen lasten ja nuorten kehitykseen, psyykkiseen terveyteen ja hyvinvointiin liittyvissä kysymyksissä.
Toisen asteen psykologin työn tavoitteena on tukea opiskelijoiden psyykkistä hyvinvointia. Psykologiin voi ottaa yhteyttä esim. opiskeluun liittyvän stressin, oppimisen pulmien, masennuksen, ahdistuneisuuden tai yleisen pahanolon tunteiden, ihmissuhteisiin liittyvien huolien ja erilaisten kriisitilanteiden vuoksi. Toisen asteen psykologin työhön kuuluvat myös psykologin tutkimukset ( oppiminen ja tarkkaavuus ).
Koulupsykologi Iisalmi peruskoulut ja Sonkajärvi
Koulupsykologi toimii :
Juhani Ahon koululla
Edvin Laineen koululla
Kangaslammin koululla
Hernejärven koululla
Sourunsalon kouluilla
Sonkajärven kouluilla.
Koulupsykologiin voi olla yhteyksissä Wilma - viestein, sähköpostitse tai puhelimitse. Palvelut hoidetaan osittain ostopalveluna.
Standard opening times
- Monday - Friday 08:00 - 15:30
Koulupsykologi Iisalmi peruskoulut ja Vieremä
Koulupsykologi toimii:
Kirkonsalmen koululla
Kilpijärven koululla
Kauppis-Heikin koululla
Partalan koululla
Runnin koululla
Soinlahden kouluilla
Vieremän kouluilla
Standard opening times
- Monday - Friday 08:00 - 15:45
Koulupsykologi 2.aste
Koulupsykologi toimii:
Lyseo
Sakky
Ysao
Standard opening times
- Monday - Friday 08:00 - 15:45
Ankkurin puhelinasiointi
Ota yhteys matalalla kynnyksellä rikoskonstaapeliin, palveluohjaajaan tai nuoriso-ohjaajaan arkisin. Muulloin neuvontapuhelimeen.
Standard opening times
- Monday - Friday 08:00 - 16:00
Etävastaanotto
Etävastaanotto on vaihtoehto tavalliselle vastaanottokäynnille. Etävastaanotosta voit sopia ajanvarauksen yhteydessä.
Osallistumislinkin saat tekstiviestinä älypuhelimeen tai sähköpostiin, tai molempiin.
Voit itse valita, osallistutko etävastaanotolle älypuhelimella vai tietokoneella.
Etävastaanoton aikana on mahdollista lähettää liitetiedostoja ja viestiä kirjoittamalla. Etävastaanotolla voi olla mukana omaisia/läheisiä tai muita sinun asiointiisi liittyviä ammattilaisia.
Chat
Chat-palvelu on käytössä:
* terveyspalvelut (hoitaja ja lääkärin vastaanottopalvelut)
* suun terveydenhuolto
* ikäihmisten kotona asumista tukevat palvelut
* neuvola ja kouluterveydenhoidon palvelut
* päihde- ja mielenterveyspalvelut (13-30 vuotta), voit jättää yhteydenottoviestin.
* perheiden ja nuorten palvelut, voit jättää yhteydenottoviestin.
Chat -palvelussa voit asioida nimettömänä.
Jos asiasi on henkilökohtainen, niin chat-palveluohjaaja pyytää sinua tekemään vahvan tunnistautumisen (Suomi.fi-tunnistus pankkitunnuksilla tai mobiilivarmenteella).
Keskustelu on mahdollista myös muuttaa videoyhteydeksi. Saa osallistumislinkin tekstiviestinä tai sähköpostina. Linkin avattuasi voit asioida videoyhteyden kautta.
Chat-palvelun kautta voidaan lähettää liitetiedostoja (pdf tai kuva).
Kun chat–palvelu on suljettu, voit kiireettömissä asioissa jättää yhteydenottoviestin.